გაკვეთილის თემა
|
ნანინა
|
საგანი /პედაგოგი
|
ქართული ენა/ლარისა ანთაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
პირველი საფეხური/მეორე კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
2მოსწავლე/განსაკუთრებუი საჭიროების მქონე ბავშვი არ მყავს.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
ცხოველების ნაშიერების სახელების ჩამოთვლა.
·
მოსწავლეს შეძლოს მოსმენილი მასალა ან მასალის ცალკეული ფრამენტი გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
·
შეძლოს
ბუკში მუშაობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ინფორმაციის მიღების საფუძველზე შეძლებს ,საკუთარი
აზრის გამოთქმას, დასაბუთებას.
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლეს
·
შეუძლია დასკვნების გამოტანა და წაკითხულის შეჯამება.
·
მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი მასალა ან მასალის ცალკეული ფრამენტი გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
·
შეუძლია
ბუკში მუშაობა.
|
წინარე ცოდნა
|
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა ან ტექნიკური რესურსი
|
სახელმძღვანელო,ცარცი, დაფა, კომპიუტერი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება/კლასის ორგანიზება-პოზიტიური განწყობის შექმნა 3 წთ.
გაკვეთილის მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. 2 წთ.
აქტივობა 1
_საშინაო დავალების გამოკითხვა _ 5 წთ.
- ჩამომითვალონ
შინაური და გარეული ცხოველები, დაასახელონ მათი
ნაშიერები!
გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.
აქტივობა-2
-5წთ
მოსწავლეები სახლსში ნანახი,ნასწავლი მასალის
საფუზძველზე ასრულებენ word-ში წინასწარ გამზადებულ სავარჯიშოებს.
·
ამოწერონ
ტექსტიდან მთავარი პერსონაჯები.
·
გამზადებულ
ცხრილში ჩამოწერონ შინაური ცხოველთა ნაშიერების სახელები.
B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა -3 .დისკუსია
ჩოკინასა და ციცქნა სოფოს შესახებ.
ვსვამ კითხვას-რატომ ჩაიძინა პატარა ჩოკინამ?-5წთ
აქივობა 4. დანაწევრებული ტექსტი უნდა ააწყონ..-5 წთ
აქტივობა 5.დამოუკიდებელი სამუშაო-8 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ ფურცლებზე დაწერონ თუ რატომ მოიწყინა პატარა ჩოკინამ.
შემდეგ ვამოწმებ შესრულებულ სამუშაოს: თითოეული კითხულობს თავის ნაწერს. შეჯერებულ აზრს ვწერ დაფაზე:
ჩოკინამ მოიწყინა დედის წასვლის
გამო.
აქტივობა- 6
_მოსწავლეებს
ვთხოვ ამოწერონ მოთხრობიდან სულიერი სახელები რომელსაც დაესმის კითხვა ვინ?და რა?..3წთ
C ფაზა-რეფლექს
აქტივობა- 7 ტესტი სახით კითხვა-პასუხი ბუკში _ 7 წთ.
1. ჩიკინამ
დედის გამო მოიწყინა?
2. ჩოკინამ ვის დაუწყო
ძებნა?
3. რას აკეთებდა
ციცქნა სოფო?
5.რამდენი პერსონაჟია
ნაწარმოებში გამოყვანილი?
ვაძლევ საშინაო დავალებას: _ 2 წთ
დავალება 2.
რვეულში ჩამოწერე რა რის ნაშიერია?
|
Wednesday, March 30, 2016
გაკვეთილის გეგმა
Saturday, February 6, 2016
გაკვეთვილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
ი.
გოგებაშვილის„ლომი და
თაგვი“
|
საგანი /პედაგოგი
|
ქართული ენა/ლარისა ანთაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
პირველი საფეხური/მეორე კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
2მოსწავლე/განსაკუთრებულ ისაჭიროების მქონე ბავშვიარ მყავს.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ინფორმაციის მიღების საფუძველზე შეძლებს ,საკუთარი
აზრის გამოთქმას, დასაბუთებას.
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
შედეგი თვალსაცინოა, თუ მოსწავლე
·
შეუძლია დასკვნების გამოტანა და წაკითხულის შეჯამება.
|
წინარე ცოდნა
|
·
მოსწავლეებმა იციან ანდაზები სიკეთეზე.;
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა ან ტექნიკური რესურსი
|
სახელმძღვანელო,ცარცი, დაფა, კომპიუტერი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება/კლასის ორგანიზება-პოზიტიური განწყობის შექმნა 3 წთ.
გაკვეთილის მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. 2 წთ.
აქტივობა 1
_საშინაო დავალების გამოკითხვა _ 5 წთ.
-
რა არის სიკეთე,რა იციან სიკეთის შესახებ? დაასახელონ ანდაზები.
გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.
აქტივობა-2
-5წთ
მოსწავლეები სახლსში ნანახი,ნასწავლი მასალის საფუზძველზე
ასრულებენ word-ში წინასწარ
გამზადებულ სავარჯიშოებს.
·
ამოწერონ
ტექსტიდან მთავარი პერსონაჯები.
·
სავარრჯიშოს ცხრილის სახით სადაც ჩაწერენ ლომისა და
თაგვის თავისებურებებს.
B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა -3 .დისკუსია ლომისა და თაგვის შესახებ 7 წთ.
ვსვამ კითხვას-შეიძლება თუ არა ლომისა და თაგვის
მეგობრობა?
აქივობა 4. დანაწევრებული ტექსტი უნდა ააწყონ..-5 წთ
აქტივობა 5.დამოუკიდებელი სამუშაო-8 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ ფურცლებზე დაწერონ თუ რამ გააერთიანა ლომი და თაგვი.
შემდეგ ვამოწმებ შესრულებულ სამუშაოს: თითოეული კიტხულობს თავის ნაწერს. შეჯერებულ აზრს ვწერ დაფაზე:
ძლიერი ლომი და თაგვი გააერთიანა სიკეთემ, გაჭირვებამ და მეგობრობამ.
აქტივობა- 6
_მოსწავლეებს
ვთხოვ ამოწერონ მოთხრობიდან სულიერი და უსულო სახელები რომელსაც დაესმის კითხვა
ვინ?და რა?..3წთ
C ფაზა-რეფლექს
აქტივობა- 7 ტესტი სახით კითხვა-პასუხი _ 7 წთ.
1. რა
განსაცდელში ჩავარდა თაგვი?
2. რა სთხოვა
მან ლომს?
3. რა სეემთხვა
ლომს?
4. რამ
გადაარჩინა იგი?
6. რასგვასწავლის ეს მოთხრობა?
7. რომელი ანდაზა შეეფერება ამ მოთხრობას?
ვაძლევ საშინაო დავალებას: _ 2 წთ
სახელმძრვანელოდან. მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს შეურჩიონ საგნის სახელები.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)