Wednesday, March 30, 2016

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის   თემა     

ნანინა
საგანი /პედაგოგი

ქართული ენა/ლარისა ანთაძე
სწავლების საფეხური/კლასი

პირველი საფეხური/მეორე კლასი
მოსწავლეთა პროფილი

2მოსწავლე/განსაკუთრებუი საჭიროების მქონე ბავშვი არ მყავს.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
  • განუვითარდეთ ინფორმაციის მიღების და გადაცემის უნარი;
  • დამოუკიდებელი მუშაობის უნარი;
  • საკუთარი აზრის გამოხატვის უნარი.
გაკვეთილის   მიზანი და მისაღწევი შედეგები
  • ინფორმაციის მიღება და ანალიზი, საკუთარი აზრის გამოთქმა-დასაბუთება, აზროვნებისა და მეტყველების განვითარება, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.
·         ცხოველების ნაშიერების სახელების ჩამოთვლა.
·         მოსწავლეს შეძლოს მოსმენილი მასალა ან მასალის ცალკეული ფრამენტი გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
·         შეძლოს ბუკში მუშაობა.


შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ინფორმაციის მიღების საფუძველზე შეძლებს ,საკუთარი აზრის გამოთქმას, დასაბუთებას.
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
  • სწორად ჩამოთვლის ცხოველთა ნაშიერების სახელებს.


შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე

  • შეუძლია უცნობი სიტყვის ახსნას კონტექსტის მიხედვით.

·         შეუძლია დასკვნების გამოტანა და წაკითხულის შეჯამება.
·         მოსწავლეს ეუძლია მოსმენილი მასალა ან მასალის ცალკეული ფრამენტი გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
·         შეუძლია ბუკში მუშაობა.

წინარე ცოდნა

  • უნდა არჩევდეს ერთმანეთისგან შინაურ და გარეულ ცხობელებს.
  • უნდა შეეძლოს ცხოველთა ნაშიერების სახელების ჩამოთვლა.
შეფასების კრიტერიუმები
  • მოსწავლეს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების  ცხრილის მიხედვით.
  • ვაფასებ გაკვეთილში ჩართულობას.
გამოყენებული სასწავლო მასალა ან ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო,ცარცი, დაფა, კომპიუტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
მისალმება/კლასის ორგანიზება-პოზიტიური განწყობის შექმნა 3 წთ.
გაკვეთილის მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. 2 წთ.
აქტივობა 1 _საშინაო დავალების გამოკითხვა _ 5 წთ.
-   ჩამომითვალონ შინაური და გარეული ცხოველები,  დაასახელონ მათი ნაშიერები!

გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.

 აქტივობა-2 -5წთ
 მოსწავლეები სახლსში ნანახი,ნასწავლი მასალის საფუზძველზე   ასრულებენ word-ში წინასწარ გამზადებულ სავარჯიშოებს.
·          ამოწერონ ტექსტიდან მთავარი პერსონაჯები.
·           გამზადებულ ცხრილში ჩამოწერონ შინაური ცხოველთა ნაშიერების სახელები.



B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა -3 .დისკუსია  ჩოკინასა და ციცქნა სოფოს შესახებ.
ვსვამ კითხვას-რატომ ჩაიძინა პატარა ჩოკინამ?-5წთ


აქივობა 4. დანაწევრებული ტექსტი უნდა ააწყონ..-5 წთ

აქტივობა 5.დამოუკიდებელი სამუშაო-8 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ ფურცლებზე დაწერონ თუ რატომ მოიწყინა პატარა ჩოკინამ.
შემდეგ ვამოწმებ შესრულებულ სამუშაოს: თითოეული კითხულობს  თავის ნაწერს. შეჯერებულ აზრს  ვწერ დაფაზე:
ჩოკინამ  მოიწყინა დედის წასვლის გამო.

 აქტივობა- 6 _მოსწავლეებს ვთხოვ ამოწერონ მოთხრობიდან სულიერი სახელები რომელსაც დაესმის კითხვა ვინ?და რა?..3წთ


C ფაზა-რეფლექს
 აქტივობა- 7 ტესტი   სახით კითხვა-პასუხი ბუკში _ 7 წთ.
     1.  ჩიკინამ დედის გამო მოიწყინა?
       2. ოკინამ ვის დაუწყო ძებნა?
     3. რას აკეთებდა ციცქნა სოფო?     
       4.ვის იავნანაზე შაეძინა ჩოკინას?
       5.რამდენი პერსონაჟია ნაწარმოებში გამოყვანილი?
      
ვაძლევ საშინაო დავალებას: _ 2 წთ
 დავალება 2.
 რვეულში ჩამოწერე რა რის ნაშიერია?