Saturday, February 6, 2016

გაკვეთვილის გეგმა






 გაკვეთილის   თემა     
. გოგებაშვილისლომი და თაგვი
საგანი /პედაგოგი
ქართული ენა/ლარისა ანთაძე
სწავლების საფეხური/კლასი
პირველი საფეხური/მეორე კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
2მოსწავლე/განსაკუთრებულ ისაჭიროების მქონე ბავშვიარ მყავს.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
  • განუვითარდეთ ინფორმაციის მიღების და გადაცემის,ანალიზის სიკეთისა და მადლიერების გრძნობის უნარი;
  • დამოუკიდებელი მუშაობის უნარი;
  • საკუთარი აზრის გამოხატვის უნარი.
გაკვეთილის   მიზანი და მისაღწევი შედეგები
  • ინფორმაციის მიღება და ანალიზი, საკუთარი აზრის გამოთქმა-დასაბუთება, აზროვნებისა და მეტყველების განვითარება, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, სიკეთისა და მადლიერების გრძნობის გაღვივება.
  • ვასწავლი,რომ ადამიანის დანიშნულებაა ერთმანეთს უნდა დაეხმარონ, მხარში ამოუდგნენ გაჭირვების დროს.
  • სულიერი და უსულო საგნები. მათი კითხვები.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ინფორმაციის მიღების საფუძველზე შეძლებს ,საკუთარი აზრის გამოთქმას, დასაბუთებას.
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
  • სწორად სვამს კითხვებს სულიერ და უსულო საგნებზე.
შედეგი თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე
  • ცდილობს უცნობი სიტყვის ახსნას კონტექსტის მიხედვით.
შედეგი თვალსაცინოა, თუ მოსწავლე
·         შეუძლია დასკვნების გამოტანა და წაკითხულის შეჯამება.
წინარე ცოდნა
·         მოსწავლეებმა იციან ანდაზები სიკეთეზე.;
  • უნდა არჩევდეს ერთმანეთისგან შინაურ და გარეულ ცხობელებს.
შეფასების კრიტერიუმები
  • მოსწავლეს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების  ცხრილის მიხედვით.
  • ვაფასებ გაკვეთილში ჩართულობას.
გამოყენებული სასწავლო მასალა ან ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო,ცარცი, დაფა, კომპიუტერი.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
მისალმება/კლასის ორგანიზება-პოზიტიური განწყობის შექმნა 3 წთ.
გაკვეთილის მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. 2 წთ.
აქტივობა 1 _საშინაო დავალების გამოკითხვა _ 5 წთ.
-         რა არის სიკეთე,რა იციან სიკეთის შესახებ? დაასახელონ ანდაზები.

გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.

 აქტივობა-2 -5წთ
 მოსწავლეები სახლსში ნანახი,ნასწავლი მასალის საფუზძველზე   ასრულებენ word-ში წინასწარ გამზადებულ სავარჯიშოებს.
·          ამოწერონ ტექსტიდან მთავარი პერსონაჯები.
·           სავარრჯიშოს ცხრილის სახით  სადაც აწერენ ლომისა და თაგვის თავისებურებებს.

B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა -3 .დისკუსია ლომისა და თაგვის შესახებ 7 წთ.
ვსვამ კითხვას-შეიძლება თუ არა ლომისა და აგვის მეგობრობა?


აქივობა 4. დანაწევრებული ტექსტი უნდა ააწყონ..-5 წთ

აქტივობა 5.დამოუკიდებელი სამუშაო-8 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ ფურცლებზე დაწერონ თუ რამ გააერთიანა ლომი და თაგვი.
შემდეგ ვამოწმებ შესრულებულ სამუშაოს: თითოეული კიტხულობს  თავის ნაწერს. შეჯერებულ აზრს  ვწერ დაფაზე:
ძლიერი ლომი და თაგვი გააერთიანა სიკეთემ, გაჭირვებამ და მეგობრობამ.
 აქტივობა- 6 _მოსწავლეებს ვთხოვ ამოწერონ მოთხრობიდან სულიერი და უსულო სახელები რომელსაც დაესმის კითხვა ვინ?და რა?..3წთ


C ფაზა-რეფლექს
 აქტივობა- 7 ტესტი  სახით კითხვა-პასუხი _ 7 წთ.
1.      რა განსაცდელში ჩავარდა თაგვი?
2.      რა სთხოვა მან ლომს?
3.      რა სეემთხვა ლომს?
4.      რამ გადაარჩინა იგი?
5.      რა უტხრა თაგვმა ლომს?
6.      რასგვასწავლის ეს მოთხრობა?
7.      რომელი ანდაზა შეეფერება ამ მოთხრობას?

ვაძლევ საშინაო დავალებას: _ 2 წთ
სახელმძრვანელოდან. მოქმედების აღმნიშვნელ სიტყვებს შეურჩიონ საგნის სახელები.